Nawet niedzielni narciarze, którzy pojawiają się na stokach maksymalnie dwa razy do roku, prędzej czy później pomyślą na pewno o inwestycji w porządne buty narciarskie męskie. W tych niedopasowanych do stóp każdemu będzie się ciężko jeździć. A osobie początkującej szczególnie powinno zależeć na własnej wygodzie.
Odpowiedni typ budowy buta
Na budowę każdego buta narciarskiego składają się dwie główne części. Zewnętrzną określa się mianem skorupy. To ona jest częścią sztywną, wykonywaną przeważnie z plastiku. Wewnątrz buta występuje natomiast mięciutka, dopasowująca się do stopy wkładka, którą nazywa się potocznie kapciem – tę część można wyjmować, aby wysuszyć ją lub wyczyścić po zakończonej jeździe.
W budowie ważną rolę odgrywają klamry. Im więcej ich jest, tym lepiej but narciarski męski trzyma się stopy. Cztery klamry, czyli maksymalna stosowana ich ilość, to dobry wybór dla każdej osoby początkującej. Warto też sprawdzić, czy model w górnej części skorupy posiada dodatkowy gruby rzep, który zapewni jeszcze lepsze trzymanie nogi – przejmie rolę niemalże piątej klamry.
Jaka twardość?
Nad tym parametrem większość osób zastanawia się zdecydowanie najdłużej. Bo buty narciarskie męskie mogą mieć różny poziom twardości. Im są twardsze, tym lepiej leżą na stopach, dzięki czemu jeździ się na nich nie tylko wygodniej, ale też skuteczniej – narciarz przejmuje większą kontrolę nad ruchem samych nart.
Do noszenia bardzo twardych butów narciarskich, których flex wynosi więcej niż 100, trzeba się jednak przyzwyczaić. Jako że nie amortyzują one aż tak dobrze wstrząsów, raczej nie są polecane osobom początkującym. Amatorzy narciarstwa powinni raczej skierować swoją uwagę na bardziej miękkie modele, w których flex nie przekroczy wartości 80. Nogi będą w nich spokojnie odpoczywać i zostaną lepiej zabezpieczone.
Jak przymierzać buty narciarskie?
Przymiarki są oczywiście kluczowe, dlatego w celu kupienia porządnych butów narciarskich męskich, warto wybrać się do jakiegoś większego sklepu stacjonarnego. A trzeba się do tego przygotować. Warto np. założyć na przymiarki takie skarpetki, w których najczęściej będzie się później jeździć (mogą być one nieco grubsze niż normalnie).
Gdy but zostanie zapięty, należy wstać z miejsca i przyjąć pozycję narciarską, pochylając piszczele w przód. Przy takim ustawieniu pięta powinna zetknąć się z tyłem buta, a palce powinny zyskać więcej luzu. Jeżeli tak się dzieje, najprawdopodobniej rozmiar buta został właściwie wybrany.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/meskie-cat-19.
Comments are closed.