Jedną z najważniejszych rzeczy, jeżeli chodzi o okna plastikowe, są okucia, a także uszczelki. Co należy o nich wiedzieć? Dlaczego ich obecność jest tak ważna? Warto to sprawdzić, aby mieć pewność, że ich jakość zostanie utrzymana na odpowiednim poziomie.

Po co są okucia?

Okucia odpowiedzialne są za blokowanie lub odblokowanie skrzydła. To one wpływają na to, jak okna plastikowe są otwierane lub zamykane. Do wyboru jest kilka rodzajów okuć. Wpływają one m.in. na to, czy okna można otworzyć, uchylić do pionu, czy np. przesunąć w bok. Okucia w oknach pełnią różne funkcje. Są one również odpowiedzialne za bezpieczeństwo w oknach. Chyba można powiedzieć, że okucia można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to ta, która nie posiada dodatkowych funkcji. Druga grupa to ta, która wyposażona jest we właściwości antywłamaniowe.

Okna plastikowe i ich uszczelki

Przyszybowe oraz oporowe – oto dwa rodzaje uszczelek, które można spotkać w oknach plastikowe. W różnych środowiskach można również spotkać się z takimi nazwami, jak odbojowe lub wrębowe. Nieważna jest może aż tak dokładna nazwa. Warto zapamiętać, że uszczelki oporowe chronią przed dostaniem się wilgoci. Przyszybowe uszczelki muszą być wykonane z tworzywa, dzięki czemu można im zapewnić m.in. odporność na czynniki atmosferyczne. Jest to spowodowane tym, że są one montowane nie tylko po wewnętrznej stronie okna, ale również na zewnątrz. Uszczelki oporowe to także ochrona przed hałasem, wiatrem i kurzem. Obydwa rodzaje uszczelek wykazują się dobrymi właściwościami. 

Comments are closed.