Jazda na dwukołowym pojeździe dostarcza dreszczyku emocji, pozwala szybko przemieszczać się po zakorkowanych ulicach i generuje znacznie niższe koszty niż użytkowanie samochodu. Planujesz kupno nowego pojazdu i zastanawiasz się, jak wygląda rejestracja motocykla? Sprawdź nasze rady!

Rejestracja motocykla i skutera – najważniejsze kroki

Kupno pojazdu mechanicznego wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Rejestracja motocyklaprzebiega podobnie, jak w przypadku samochodu. Zanim wyruszysz na pierwszą przejażdżkę, musisz wybrać się do najbliższego Wydziału Komunikacji, wypełnić i złożyć stosowny wniosek, uregulować opłatę i odebrać tzw. miękki dowód rejestracyjny (tymczasowy). Pamiętaj o tym, że do domknięcia wszelkich formalności niezbędne będą inne dokumenty: umowa kupna-sprzedaży oraz dowód rejestracyjny i karta pojazdu. Na  przerejestrowanie używanego motocykla masz standardowo 30 dni od momentu jego zakupu.

Po złożeniu wszystkich dokumentów, musisz udać się do urzędu skarbowego w celu opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości pojazdu. Jeśli zapłaciłeś za pojazd mniej niż 1000 zł, jesteś zwolniony z opłaty. Podatek należy uregulować w ciągu 14 dni od daty widniejącej na umowie kupna-sprzedaży.

OC – obowiązek każdego kierowcy

Najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu musisz wykupić polisę OC – podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne. Nierzadko zdarza się, że polisa przechodzi ze starego na nowego właściciela. W takim przypadku należy poinformować o tej istotnej zmianie ubezpieczyciela. Pamiętaj o tym, że niewywiązanie się ze swojego obowiązku będzie miało poważne konsekwencje, przede wszystkim finansowe. Użytkowanie nieubezpieczonego motocykla wiąże się z karą mogącą wynosić nawet 1000 zł.

 

 

 

 

Comments are closed.

https://codilab.pl/funkcjonalnosc-spotyka-design-hokery-do-kuchni-i-sekret-idealnego-wnetrza/ Dębowa konsola do przedpokoju loft sc.org