Blizny potrądzikowe to poważny defekt estetyczny, który nierzadko przyczynia się do kompleksów i spadku samooceny. Nowoczesna dermatologia i medycyna estetyczna dysponują wieloma metodami, dzięki którym możemy usunąć niechciane blizny. Na szczególną uwagę zasługuje zabieg laserowy.

Jak powstają blizny potrądzikowe?

Blizny potrądzikowe tworzą się na skutek uszkodzenia wywołanego przez stany zapalne w skórze spowodowane trądzikiem. W wielu przypadkach trądzik pospolity kończy się trwałymi śladami na skórze – bliznami, które zmieniają jej teksturę. Blizny po trądziku zaliczane są do blizn zanikowych (atroficznych). Mechanizm ich powstawania polega na zastąpieniu fragmentu uszkodzonej skóry tkanką łączną włóknistą. Blizny potrądzikowe przybierają różną formę – mogą to być dołki, dziurki, „kratery” lub podłużne pasma tkanki bliznowatej, które przypominają zmarszczki. Dodatkowo mogą pojawić się przebarwienia pozapalne skóry.

Czynniki, które zwiększają ryzyko pojawienia się blizn po trądziku to:

  • ciężki przebieg choroby (liczne zmiany zapalne, torbiele, guzki),
  • rozdrapywanie i wyciskanie wyprysków,
  • zastosowanie nieodpowiedniego leczenia lub jego zaniechanie,
  • długi czas trwania choroby.

Jak usunąć blizny po trądziku?

Drobne i płytkie blizny potrądzikowe można wygładzić przy pomocy prostych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak regularne złuszczanie naskórka, peeling kwasami czy mikrodermabrazja. Działanie tych zabiegów opiera się na złuszczaniu martwego naskórka, na którego miejscu tworzy się nowa warstwa zdrowej tkanki. Znacznie trudniejsze do usunięcia są głębokie blizny potrądzikowe, które tworzą się na skutek ciężkich postaci trądziku. Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach, takie blizny wymagają znacznie intensywniejszej terapii, np. z użyciem lasera i mezoterapii igłowej.

Usuwanie blizn po trądziku jest trudne i czasochłonne, zwłaszcza gdy zmiany te już się utrwaliły. Z drugiej strony leczenie blizn potrądzikowych można rozpocząć dopiero po wygojeniu się stanów zapalnych. Największe szanse na powodzenie terapii mają czerwone blizny po trądziku (świeże). Białe, utrwalone blizny są dużo trudniejsze do usunięcia. Im szybciej wybierzemy się na zabieg na blizny potrądzikowe, tym większa szansa, że pozbędziemy się ich całkowicie.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

Usuwanie blizn potrądzikowych możliwe jest przy użyciu różnych laserów. Wybór odpowiedniego sprzętu zależy od decyzji specjalisty, który najpierw musi przeprowadzić wywiad z pacjentem i dokładnie obejrzeć jego skórę. W przypadku głębokich blizn potrądzikowych lekarze często sięgają po laser frakcyjny ablacyjny. Jego działanie opiera się na tworzeniu niewielkich uszkodzeń tkanki wokół blizny. Zabieg ten „zmusza” skórę do rozpoczęcia naturalnych procesów regeneracyjnych, polegających na zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny, czego konsekwencją jest wygładzona skóra.

Dla uzyskania optymalnych efektów laserowego usuwania blizn potrądzikowych potrzebnych jest zwykle kilka zabiegów. W zależności od użytego lasera oraz indywidualnych cech blizny, specjaliści zalecają od 3 do 6 sesji laserowych. Procesy regeneracyjne zainicjowane podczas laseroterapii zachodzą stopniowo, zatem pełne efekty leczenia są widoczne dopiero po 2–3 miesiącach od ostatniej sesji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o usuwaniu blizn potrądzikowych, skontaktuj się ze specjalistami z katowickiej Kliniki Miracki.

Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/Comments are closed.