Wyjazd do Szwecji do pracy wybiera wielu Polaków – północ to popularny kierunek, a osoby zatrudniające się w Szwecji podkreślają klarowność szwedzkiego systemu podatkowego, dobre płace. Rozliczenie dochodów ze Szwecji w Polsce nie jest trudne, warto jednak pamiętać, że jest to obowiązek każdego pracownika, zarówno, tego, który osiedla się w Szwecji na stałe, jak i tych, którzy chcą pracować krótkoterminowo.

Czy rozliczenie dochodów ze Szwecji w Polsce jest trudne?

Czy Szwecja jest dobrym kierunkiem na emigrację zarobkową? Zdecydowanie tak – poszukiwani są tam przede wszystkim specjaliści z branż takich jak budowlanka, ale i przemysł czy informatyka. Dobrym pomysłem może być również praca sezonowa, w okresie od maja do września – tę opcję bardzo często wybierają studenci i osoby młode. W znalezieniu pracy w Szwecji pomogą biura pośrednictwa pracy. Koniecznie pamiętajmy, że podejmując pracę w Szwecji, konieczne jest wyrobienie numeru identyfikacji osobistej, czyli Personnummer/ Samordningsnumer. Jest to odpowiednik polskiego numeru PESEL, który pozwala na identyfikację płatnika. Rozliczenie dochodów ze Szwecji w Polsce musi nastąpić do 4 maja – to ostateczny termin do rozliczenia poprzedniego roku podatkowego. By się rozliczyć, potrzebujemy kompletu dokumentów: dokumenty od pracodawcy KU­10 albo KU­13, INKOMSTDEKLARATION 1, czyli rozliczenie roczne ze szwedzkiego urzędu, kserokopia dowodu osobistego lub paszportu.

Czy rozliczenie dochodów ze Szwecji w Polsce jest trudne?

Nie – jeśli posiadamy komplet dokumentów, rozliczenie się ze szwedzkim fiskusem jest formalnością. Jeśli jednak mamy obawy, czy rozliczenie dochodów ze Szwecji w Polsce będzie prawidłowe, warto wybrać doświadczone biuro podatkowe, które specjalizuje się w tego typu rozliczeniach.

Comments are closed.