Nowy rower Merida to inwestycja na lata, dlatego też tym bardziej warto postawić na wysokiej jakości sprzęt. W sklepach rowerowych wybór jest bardzo szeroki. Wiele osób może mieć duży problem, aby wybrać idealny jednoślad. Dzięki kilku naszym cennym wskazówkom dowiedzą się Państwo, które elementy są warte uwagi.

Jakie przełożenia i ilość biegów?

Początkujący rowerzyści bardzo często uważają, że im więcej przełożeń posiada rower Merida, tym większe prędkości będzie można osiągnąć. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to prawda. Maksymalna prędkość zależy od umiejętności rowerzysty, a dokładniej mówiąc od szybkości pedałowania. Prędkość zależy także od liczy zębów na tarczy z przodu i tyłu zębatki. Nawet na jednym przełożeniu będzie można osiągnąć bardzo duże prędkości.

Dzięki większej liczbie przełożeń będzie można idealnie dopasować rower do aktualnych potrzeb. W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji można wybrać nie tylko lekkie, ale również twarde przełożenie. Jeżeli chodzi o amatorską jazdę to w zupełności wystarczą 3 przełożenia z przodu i 7 przełożeń z tyłu.

Jakie koła i opony?

Jeżeli interesuje nas rower szosowy to najbezpieczniejszym wyborem będą koła 28 calowe. W rowerach crossowych i trekkingowych montowane są nie tylko 28, ale również 26 calowe koła. Największy wybór jest oczywiście w rowerach górskich, gdzie dodatkowo można wybrać koła 29 calowe i 27,5 calowe. Mniejsze koła jak powszechnie wiadomo zapewniają znacznie lepszą zwrotność. Dzięki nim można również nieco obniżyć masę roweru. Jeżeli chodzi o większe koła, to zdecydowanie lepiej się toczą, a co najważniejsze bez problemu będzie można pokonać przeszkody.

Opony rowerowe odgrywają bardzo ważną rolę, ale niestety często są pomijane. Od opon zależy nie tylko komfort jazdy, ale również nasze bezpieczeństwo. Wybierając rower Merida należy zwrócić uwagę nie tylko na szerokość opon, ale również na bieżnik. Warto wspomnieć również o tym, że w niektórych modelach rowerów Merida niestety nie ma możliwości zmiany rozmiaru opony.

Maksymalna waga roweru

Jeżeli rower Merida trzeba będzie wnosić na wysokie piętro to warto zwrócić uwagę na masę końcową. Na masę całkowitą największy wpływ ma oczywiście rama i powyżej opisane koła.

Waga roweru ma olbrzymie znaczenie również dla profesjonalnych kolarzy. Każdy doświadczony rowerzysta dąży do tego, aby obniżyć masę końcową, dzięki czemu będzie można osiągnąć znacznie lepsze wyniki.

Więcej informacji znajdziesz na stronie rower merida.

Comments are closed.